Kalorymetr Junkersa

Kategoria Obiekty przemysłowe

Podkategoria Aparatownia

Czas powstania lata 50. XX wieku

Producent / autor VEB Junkalor Dessau

Miejsce powstania Dessau, Niemcy

Wymiary Wysokość: 190 cm
Szerokość: 85 cm
Długość: 54 cm
Waga: 65 kg

Materiał stal, szkło, drewno, miedź

Muzeum / Miejsce przechowywania Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Data przyjęcia do muzeum 1991

Prawa do obiektu Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna

Tagi

Opis eksponatu

Przyszły potentat branży gazowniczej – Hugo Junkers – opatentował ten wynalazek na samym początku swojej kariery, w 1892 roku. To proste urządzenie okazało się jednym z kluczowych przyrządów pomiarowych dla opartego o węgiel gazownictwa.

Dzięki kalorymetrowi można określić najważniejszy dla użytkowników parametr gazu – jego wartość opałową. Aparat składa się z palnika, w którym spala się poddawany pomiarowi gaz oraz termometru, który mierzy temperaturę cieczy płynącej przez umieszczoną nad palnikiem rurkę. Przez rurkę może płynąć woda lub spirytus. Termometr mierzy temperaturę cieczy z obu stron rurki – przed i po podgrzaniu. Porównując jego wskazania, można ocenić, o ile gaz podniósł temperaturę cieczy, czyli jaka jest jego wartość jako paliwa.
ZOOM
PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych