Żelazko gazowe z podgrzewaczem

Kategoria Sprzęty domowe

Podkategoria Żelazka

Czas powstania lata 20. XX wieku

Miejsce powstania Polska

Wymiary Wysokość: 28 cm
Szerokość: 16 cm
Długość: 26 cm
Waga: 5 kg

Materiał niklowane żeliwo, drewno

Muzeum / Miejsce przechowywania Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Data przyjęcia do muzeum 1992

Prawa do obiektu Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Prawa do wizerunków cyfrowych Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Tagi

Opis eksponatu

Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią prasować, oraz tych, którzy za tą domową czynnością nie przepadają. Dla zwiększenia wygody tych pierwszych (oraz zmniejszenia niechęci tych ostatnich) żelazka są stale udoskonalane.

Nie inaczej było przed stu laty. Dawniej gospodynie domowe do prasowania wykorzystywały żelazka na tzw. duszę lub rozgrzany węgiel. Wraz z upowszechnieniem się gazu miejskiego w użyciu pojawiły się żelazka nagrzewane okresowo za pomocą palnika gazowego umieszczonego w przypominającym stopę podgrzewaczu.

W tym modelu żelazka podgrzewacz posiada palnik bunsenowski wraz z regulacją dopływu powietrza w formie regulowanego pierścienia. Żelazko można było podgrzewać również za pomocą palnika kuchenki gazowej, stosując w tym wypadku specjalną nasadkę.
ZOOM
PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych