Fot.
Przedstawiciele Wirtualnego Muzeum Gazownictwa wzięli udział w II Forum Kultury Cyfrowej w Gdańsku, podczas którego opowiedzieli o działaniach na rzecz zachowywania dziedzictwa kulturowego związanego z gazownictwem.W dniach 24-25 października 2024 r. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbyła się konferencja II Forum Kultury Cyfrowej poświęcona m.in. wykorzystywaniu technologii w sektorze kultury. W jej trakcie uczestnicy mogli zapoznać się z Wirtualnym Muzeum Gazownictwa, które w tym roku obchodzi piątą rocznicę powstania. Podczas konferencji Aleksander Kobyłka opowiedział o kulisach powstania WMG, wykorzystywaniu nowoczesnych technologii i digitalizacji obiektów związanych z gazownictwem oraz sposobach na ciekawe przedstawianie historii gazownictwa.
Kustosz naszego zaprzyjaźnionego Muzeum Gazownictwa w Paczkowie Wojciech Kalfas wziął udział w panelu dyskusyjnym „Kultura jako game changer. Transformacja miejsc poprzemysłowych w miejsca kultury”, podczas której mówił o wyzwaniach, jakie towarzyszyły przekształceniu gazowni miejskiej w muzeum oraz codziennym funkcjonowaniu tej instytucji.
Uczestnicy konferencji mogli również wziąć udział w spacerze „Kultura szansą – tereny poprzemysłowe w Gdańsku”, w trakcie którego jedną z głównych atrakcji była możliwość zwiedzenia zbiornika gazu pochodzącego z 1904 roku, położonego w pobliżu siedziby Oddziału Zakładu Gazowniczego w Gdańsku. O ciekawostkach związanych z jego funkcjonowaniem oraz historii gdańskiego gazownictwa opowiadał Wojciech Kalfas wraz z pracownikami OZG Gdańsk.