Stacje gazowe wędrują pod ziemię

Podziemna stacja gazowa w Krakowie Fot. Podziemna stacja gazowa w Krakowie
Podczas budowy, rozbudowy lub modernizacji sieci gazowych, stacje gazowe stwarzają często wiele problemów związanych z doborem odpowiedniej lokalizacji. Problemy te mogą polegać na konieczności wykupienia terenu, na którym możliwa byłaby lokalizacja obiektu stacji, bądź brakiem odpowiedniego do tego celu miejsca, ze względu na zwartą zabudowę.

Kolejnymi przeszkodami w budowie tradycyjnej stacji jest jej obudowa i ogrodzenie, które może szpecić krajobraz. To wyklucza jej umiejscowienie na terenach zabytkowych oraz parkach, bez zgody lokalnych władz.
Następną przeszkodą jest hałas, który jest nieodłączną cechą pracy każdej stacji redukcyjnej. Nieuwzględnienie go przy wyborze lokalizacji stacji może wiązać się z negatywnym wpływem na otoczenie i protestami ze strony okolicznych mieszkańców.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest zlokalizowanie lub przeniesienie stacji redukcyjno-pomiarowych pod ziemię. Jest to możliwe jest dzięki zastosowaniu podziemnych modułów redukcyjnych. Ich istotną zaletą jest wymóg znacznie mniejszej powierzchni terenu koniecznego do zabudowy stacji.
Tego rodzaju stacje charakteryzują się niskim poziomem emisji hałasu (poniżej 40dB). Dla stacji budowanych w miastach bardzo istotną zaletą jest możliwość stosowania w miejscach o zwartej zabudowie, w sposób harmonizujący z otoczeniem. Ważnym czynnikiem jest także redukcja nakładów inwestycyjnych – szczególnie w dużych miastach gdzie koszty gruntów szczególnie są wysokie.
PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych