Zwykłe i niezwykłe zastosowania gazu ziemnego

Przedmiot Fizyka Etap edukacji Szkoła podstawowa klasa 6-8
Krótki opis

Gra dydaktyczna, dzięki której uczniowie zapoznają się z dawnymi i współczesnymi urządzeniami zasilanymi gazem ziemnym.

Autorzy
dr Krzysztof Pietrasik

Gaz ziemny jest jednym z podstawowych surowców energetycznych. Był i jest wykorzystywany nie tylko w dużych instalacjach przemysłowych, ale również w urządzeniach codziennego użytku. Do tej grupy należą oprócz dobrze znanych różnego rodzaju pieców inne urządzenia, które nie kojarzą się na co dzień z gazem ziemnym. Można tu wymienić kaloryfer gazowy, palarkę do kawy, magiel gazowy, chłodziarkę gazową, lutownicę gazową czy żelazko gazowe. Obecnie większość urządzeń ma swoje odpowiedniki działające na prąd elektryczny, ale można śmiało powiedzieć, że urządzenia gazowe mają w sobie coś magicznego.

Scenariusz, który proponujemy, pozwoli na przeprowadzenie ciekawej dla uczniów w formie i treści lekcji. Podczas realizacji tematu młodzież dowie się, jakie urządzenia mogą być zasilane gazem ziemnym. Zdobędzie lub utrwali umiejętności właściwego zachowania się, gdy będą podejrzewać, że w pomieszczeniu, w którym się znajdują, ulatnia się gaz.

Wszystkie nowo zdobyte wiadomości będą zebrane w formie gry dydaktycznej, którą można w prosty sposób, w szerokim zakresie modyfikować i dostosowywać w zależności od potrzeb i możliwości czasowych. Taka forma utrwalenia wiedzy na pewno spodoba się uczniom i zmotywuje ich do większej aktywności podczas lekcji. Dodatkowo wprowadzenie gry dydaktycznej wspiera kształtowanie kluczowych kompetencji społecznych, takich jak umiejętność współpracy w grupie i  wspólne rozwiązywanie problemów.

Wsparciem dla nauczyciela prowadzącego lekcję jest przykładowa plansza do gry oraz charakterystyki urządzeń, które w swoim działaniu wykorzystują metan – główny składnik gazu ziemnego.

Przygotowaliśmy również zestaw zadań rachunkowych dotyczących gazu ziemnego. Podczas ich rozwiązywania uczniowie będą mieli okazję powtórzyć i utrwalić umiejętności z zakresu przeliczania jednostek objętości oraz wykorzystania wzoru na gęstość substancji.

Wskazówki dotyczące wykorzystania scenariusza w ramach nauczania zdalnego:

Scenariusz lekcji pozwoli nauczycielowi zapoznać się z dostępnymi materiałami oraz zaplanować zadania możliwe do zrealizowania przez uczniów w domu.

Załączniki od 1 do 14 to składowe gry planszowej dot. zastosowania gazu. Nauczyciel może zachęcić rodziców do wydrukowania gry i zagrania z dzieckiem, jako zadanie dla chętnych. W warunkach domowych graczy nie dzieli się na grupy, lecz każdy gracz jest odrębną jednostką, która wykonuje zadania całej grupy z pierwotnego scenariusza gry.

Załącznik_15 zawiera zadania z obliczeniami możliwe do wykonania w domu.

Załącznik_16 zawiera odpowiedzi do zadań z załącznika_15.

Pobierz scenariusz lekcyjny wraz z materiałami dydaktycznymi (.zip)
pobierz
Zobacz inne scenariusze lekcyjne
Chemia
O niezwykłych składnikach gazu ziemnego
Szkoła ponadpodstawowa
Geografia
Skąd bierze się gaz ziemny?
Szkoła podstawowa klasa 6-8
Historia
W świetle gazowych latarni
Szkoła podstawowa klasa 6-8
PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych